অসমীয়া ৱেবছাইট

A Assamese Website For General Knowledge, Science And Technology, Assamese Literature,Culture, Job, History, Agriculture Etc in Assamese language এই ৱেবছাইটত সাধাৰণ জ্ঞান, বিজ্ঞান আৰু তথ্যপ্ৰযুক্তি, সংস্কৃতি, নিয়োগ, বুৰঞ্জী, কৃষি আদি বিষয় অন্তভুৰ্ক্ত কৰা হৈছে ৷

অনুসন্ধান কৰক

Tuesday, June 1, 2021

Whstsappয়ে ভাৰতত আৰম্ভ কৰিলে UPI payment ৷

 

Whstsappয়ে ভাৰতত আৰম্ভ কৰিলে UPI payment


  Whstsapp ব্যৱহাৰকাৰী সকলৰ বাবে সুখবৰ ৷ এতিয়া Whatsappৰ সহায়ত সহজেই ধনৰ লেনদেন কৰিব পাৰিব।Whstsappয়ে ভাৰতত আৰম্ভ কৰিলে UPI (Unified Payments Interface)  payment ৷ Whatsapp pay হৈছে  UPI(Unified Payments Interface)  প্লেটফৰ্মৰ ওপৰত প্ৰতিষ্ঠিত এক Payment ব্যৱস্থা ৷  যিদৰে Google Pay , PhonePay,Paytm আদি চলে সেই একেই চিষ্টেমৰ ই পৰিচালিত ৷ 



উল্লেখযোগ্য যে ইতিমধ্যে  Whatsappয়ে ভাৰতত UPI পেমেন্ট আৰম্ভ  কৰাৰ বাবে NPCI পৰা সেউজ সংকেত লাভ কৰিছে ৷  NPCI অৰ্থাৎ National Payments Corporation of India হৈছে ভাৰত চৰকাৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এক পেমেন্ট সম্পৰ্কীয় সংস্থা   ৷ যিকোনো ধৰণৰ Payment সম্পৰ্কীয় সেৱা  আৰম্ভ কৰিবৰ বাবে NPCI পৰা অনুমতি লোৱা হয় ৷ এই অনুমতি লাভ কৰাৰ পাছত Whatsapp ভাৰতত UPI সেৱা আৰম্ভ কৰে  ৷ ইয়াৰ ফলত Whatsappৰ ব্যৱহাৰকাৰী সকলে Whatsappৰ সহায়ত সহজেই ধৰণৰ লেনদেন কৰিব পাৰিব ৷  উল্লেখযোগ্য যে ২০১৮ চনত Whatsappয়ে  ভাৰতত পৰীক্ষামূলক ভাৱে UPI আৰম্ভ কৰিছিল ৷ এই সুবিধা বিটা ভাৰ্চনত উপলব্ধ হোৱা বাবে মাত্ৰ কিছুলোকেহে এই সুবিধা লাভ কৰিছিল ৷ ইয়াৰ পাছত ইয়াৰ চিকিউৰিটি চিষ্টেমকলৈ বহুতে প্ৰশ্ন কৰিছিল ৷ ইয়াৰ কোনো পাচৱৰ্ড নাছিল যেতিয়া Whatsapp অপেন কৰা হয় ইয়াত কোনা চিকিউৰিটিৰ ব্যৱস্থা নাছিল ফলত বলেগে সহজতে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছিল ৷ ইয়াৰ প্ৰধান সমস্যা আছিল ডাটা ষ্টৰেজ ৷ কাৰণ ইয়াৰ কোনা চাৰ্ভাৰ ভাৰতত নাছিল ৷ Whatsappৰ পেৰেন্ট কোম্পানী Facebookকে ইয়াৰ তথ্যসমুহ আমেৰিকাৰত থকা চাৰ্ভাৰত ষ্টৰেজ কৰিব বিছাৰিছিল ৷ অৰ্থাৎ আপোনাৰ পেমন্ট সম্পৰ্কীয় যিবিলাক তথ্য থাকিব সেইবিলাক আমেৰিকাৰ ষ্টৰেজ কৰাৰ কথা আছিল ৷ চৰকাৰে ইয়াক ভাৰততে ষ্টৰেজ কৰাব বিছাৰিছিল ৷ চৰকাৰ মতে ইয়াৰ তথ্য সমুহ ভাৰতে ৰাখিব লাগিব ৷ ভাৰতত থকা চাৰ্ভাৰত ৰাখিব লাগিব ৷ Whatsapp এই Whatapp pay আৰম্ভ কৰিবলৈ লৈও স্থগিত কৰিব লগীয়া হয়৷ বৰ্তমান Whatsapp তথ্য ভাৰততে ৰখাৰ বাবেে সন্মতি হয় আৰু NPCI পৰাও অনুমতি লাভ কৰে ৷ ইয়াৰ পাছত Whatsapp ভাৰতত  এই Whatsapp UPI সেৱা  আৰম্ভ কৰে ৷ 


কেনেকৈ আৰম্ভ কৰিব

   সকলো ব্যৱহাৰকাৰীয়ে এই সেৱা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব । ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ মোবাইল নং বেংকত ৰেজিষ্টাৰ থকাটো প্ৰয়োজনীয়।  ইয়াক আৰম্ভ কৰিবলৈ আপুনি Whatsapp অপেন কৰি তলত দেখুৱাৰ দৰে তিনিটা ডটত ক্লিক কৰক ।





   ইয়াৰ পাছত তলত দিয়া ধৰণৰ এখন মেনু দেখা পোৱা যাব। তাত গৈ Add Payment Method ক্লিক কৰিব লাগিব। 




ইয়াৰ পাছত ইয়াত এখন বেংকৰ লিষ্ট দেখাপোৱা যাব ৷ তাত বেংক চিলেক্ট কৰি Verify কৰিব লাগিব ৷






এইখিনি সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পাছতেই আপুনি লেনদেন কৰিবলৈ সক্ষম হব ৷ আপুনি যিগৰাকী ব্যক্তিৰ লগত ধনৰ লেনদেন কৰিব তেওঁৰ মেছেজত গৈ attachmentত গৈ ক্লিক কৰি Payment যাব লাগিব। 






1 comment:

  1. সুন্দৰ তথ্য, ধন্যবাদ জনালোঁ

    ReplyDelete

দৈনিক আপডেট পাবলৈ আমাৰ Whatsapp Groupত জইন হব পাৰে